Halterde hakem ve antrenörlere seminer verildi.

Girya, Kettlebell

Türkiye Halter Federasyonu hakem ve antrenör semineri Antalya'da organize edildi. Türkiye genelinden 88 antrenör ve 77 hakemin katıldığı seminerde Uluslararası Halter Federasyonu'nun bu yıl çıkarttığı kural kitapçığı Türkçeye çevrilerek katılımcılara dağıtıldı. Halterdeki yeni kuralları antrenörlere ve hakemlere anlatan Uluslararası Hakem Suat Gücüyener, Uluslararası müsabakalarda yeni kuralların katı bir şekilde uygulanacağını söyledi. Seminerde ayrıca antrenörlere yeni taktik teknik çalışma yöntemleri ile güç egzersizi Girya (Kettlebell) sistemleri Murat Şinikçi tarafından anlatıldı. 

'Halter Sporunda labratuvar testlerinin önemi ve katkısı' konusunu Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden Doç. Tahir Hazır katılımcılara bilgilendirirken, 'Hertercilerde vücut kompozisyonu ne kadar önemli?' konulu paneli Hacettepe Üniversitesi'nden Yrd Doç. Hüsrev Turnagöl ve son olarak 'Yarışma kaygısı başa çıkma yolları' isimli konuyu Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden Doç.Perican Bayar izleyenlere aktardı. 

Kaynak; Halter Federasyonu Web Sitesi

Türklerde Ağırık Kaldırma

Türklerde Ağırlık Kaldırma

Köylerde, pehlivanlığa tutkun gençler, bazı ağırlık çalışmaları yaparken, Osmanlı Ordusu'nda ve spor kuruluşları olarak kabul edilen tekkelerde de, aynı amaçla, değişik hareketler görülür.

Osmanlı'da Girya

Osmanlı'da Girya

Bu spora Osmanlı padişahları da özel bir ilgi göstermişlerdir. Örneğin IV. Murat'ın mermerden yapılma 102 kg ağırlığında bir Girya'ya sahipti.